Written by 00:14 News

Polska na trzecim, Wiktoria Knap siódma

Na zawodach Strzegom Horse Trials polska ekipa zajęła miejsce trzecie w konkursie o Puchar Narodów. Indywidualnie siódma w czterech gwiazdkach była Wiktoria Knap. W rozegranych w ten weekend mistrzostwach Polski juniorów kolejne złoto zdobyła Zuzanna Społowicz, a mistrzynią kategorii młodych jeźdźców została Zuzanna Borkowska.

CCIO4*S

W konkursie czterech krótkich gwiazdek, w ramach którego rozgrywany był konkurs o Puchar Narodów, wystartowało 36 par. Po czworoboku prowadzenie objęła mistrzyni olimpijska – Niemka Julia Krajewski na koniu Great Twist D’Ive Z. Ten dziewięcioletni wałach debiutował na poziomie czterogwiazdkowym – wynik z ujeżdżenia to 27,9 punktu karnego. Miejsce drugie zajmował reprezentant Australii Kevin McNab na Scuderia 1918 Don Quidam – 29,1. Na miejscu trzecim znalazł się Szwajcar Felix Vogg na Colero – 29,2. Wysoko oceniony został reprezentant Polski Paweł Warszawski na klaczy Lucinda Ex Ani 4 – 30,1 punktu karnego dawało miejsce piąte. Polska ekipa plasowała się na miejscu drugim z wynikiem 102,5.

Fot. Dava Palej/Equista.pl

Dalej przyszedł czas na próbę terenową. Przed nią z rywalizacji wycofał się jeden z reprezentantów Australii. Wobec tego, że ci wystawili tylko trzyosobową ekipę, do crossu jako liderzy podeszli Polacy.

Fot. Dava Palej/Equista.pl

Oglądać mogliśmy przejazdy bez błędów na przeszkodach dwóch zawodników jadących w polskiej ekipie – Pawła Warszawskiego na Lucindzie i Roberta Powały na klaczy Tosca del Castegno. Jedną zrzutkę na MIM-ie odnotowała Małgorzata Korycka na Canvalencji. Niestety pechowy upadek zaliczył Jan Kamiński z koniem Jard – życzymy Jankowi jak najszybszego powrotu do zdrowia i sportowej rywalizacji.

Fot. Dava Palej/Equista.pl

Dobrze z tą próbą poradzili sobie też Polacy startujący indywidualnie. Bezbłędni byli: Joanna Pawlak na klaczy Fantastic Frieda, Kamiński na Unknown Flying Object, Powała na drugim koniu – klaczy Rara del Castegno i Wiktoria Knap na Quintusie. Ta ostatnia awansowała dzięki temu w tabeli na miejsce piąte.

Fot. Dava Palej/Equista.pl

„Jechało mi się bardzo dobrze. W końcu czuję, że wracam do swojej dawnej formy po małych przygodach w tym sezonie. Myślę, że na dwóch kombinacjach straciłam parę sekund, ale i tak jestem zadowolona z tego, jak Quintus skakał i galopował i jaki wynik za czas uzyskaliśmy.” – mówiła Wiktoria Knap – „Czuję się z Quintusem bardzo pewnie. Wiem, że na wszystkie pytania techniczne odpowiada znakomicie. Zna każdy mój sygnał, a ja mogę mu zaufać. Wiem też, że jest to koń, który w kryzysowej sytuacji jest w stanie mi pomóc. Myślę, że on też wie o tym, że ja nie poprowadzę go w taki sposób, żeby stała mu się krzywda, dlatego nasza para działa na wzajemnym zaufaniu.” 

Fot. Dava Palej/Equista.pl
Fot. Dava Palej/Equista.pl

Błędów na tej trasie nie ustrzegli się nawet bardzo utytułowani zawodnicy. Prowadząca po ujeżdżeniu Julia Krajewski na mniej doświadczonym koniu odnotowała na jedno wyłamanie. Zrzutkę – co ciekawe, pierwszą w swojej wieloletniej karierze – zaliczył Andrew Hoy na koniu Vassily De Lassos, a jedną z przeszkód na trasie ominął Felix Vogg na Colero, co poskutkowało eliminacją tej pary.

Ten kros bezbłędnie i w normie czasu pokonały tylko dwie pary. Na pozycję lidera wskoczył Szwed Niklas Lindback na koniu Focus Filiocus – 33,4, a miejsce drugie zajmowała reprezentantka Francji Camille Laisney na Avalone – 37 punktów karnych. Polska w rankingu drużynowym po tej próbie spadła na miejsce czwarte, a prowadzenie objęli Szwedzi.

Rano w niedzielę odbył się przegląd – wszystkie zaprezentowane polskie konie przeszły go pomyślnie.

Fot. Dava Palej/Equista.pl

Polscy kibice mieli się z czego cieszyć w próbie skokowej. W drużynie dwa świetne przejazdy bez zrzutek zaliczyli Gosia Korycka i Robert Powała. Z dwoma błędami z areny zjechał Paweł Warszawski. Ostatecznie biało-czerwona ekipa uplasowała się na wysokim miejscu trzecim w klasyfikacji drużynowej. Wygrali Francuzi, a na miejscu drugim znalazł się team Szwecji.

  1. Francja – 145.5
  2. Szwecja – 146.6
  3. Polska – 168.3
Fot. Dava Palej/Equista.pl
Fot. Dava Palej/Equista.pl
Fot. Dava Palej/Equista.pl

Jadąca indywidualnie Joanna Pawlak na Fantastic Friedzie miała jeden błąd, a Wiktoria Knap na Quintusie dwie zrzutki i przekroczenie normy czasu. Ostateczny wynik tej amazonki – 49,5 -pozwolił na zajęcie wysokiego siódmego miejsca w klasyfikacji.

Fot. Dava Palej/Equista.pl
Camille Laisney i Avalone, fot. Leszek Wójcik

Wygrała reprezentantka Francji Camille Laisney na Avalone, dowożąc do końca wynik z ujeżdżenia – 37 punktów karnych. Miejscem trzecim po dwóch zrzutkach musiał zadowolić się Lindback z koniem Focus Filiocus – 41,4. Po bezbłędnym starcie na drugie awansowała Lea Siegl z Austrii na DSP Fighting Line – 38,9.

Wyniki indywidualne

Wyniki drużynowe

CCI3*L

W tych zmaganiach wystartowało 20 par. Po ujeżdżeniu prowadziła Holenderka Merel Blom-Hulsman na koniu Diego TH. Najlepszy z Polaków – Paweł Warszawski na koniu Laidal – był dziesiąty – wynik 38,6. W rozegranej w sobotę próbie terenowej bezbłędne na przeszkodach były trzy polskie pary. Warszawski na Laidalu awansował na miejsce czwarte, Katarzyna Brandys na koniu Sel Oscar – na piąte, a Weronika Król na koniu Chinuk R – na miejsce siódme.

W niedzielę w próbie skokowej bezbłędnym przejazdem w normie czasu miejsce trzecie w końcowej klasyfikacji zapełnił sobie Warszawski na dziesięcioletnim ogierze czeskiej hodowli. Przypomnijmy – koń Laidal to nowy wierzchowiec w stawce polskiego zawodnika. Do jazdy powierzyła mu go Alice Hovjacka z Czech. Po przejeździe z jednym błędem na miejscu piątym ukończyła zmagania Katarzyna Brandys, na miejscu siódmym ostatecznie Weronika Król. Wygrał Szwajcar Felix Vogg na klaczy Frieda, który pokonał próbę terenową z czterosekundowym spóźnieniem, a skoki – „na zero”. Rezultat końcowy to 36,1.

CCIJ2*S

fot Leszek Wójcik

W ramach konkursu dwugwiazdkowego dla juniorów rozegrane zostały Mistrzostwa Polski tej kategorii. Już po ujeżdżeniu prowadzenie objęła zawodniczka broniąca tytułu – Zuzanna Społowicz na koniu Bankier. Próbę terenową pokonała bezbłędnie i w normie czasu. W niedzielę na parkurze jeden błąd kosztował ją zwycięstwo w konkursie międzynarodowym, ale potwierdziła bardzo dobrą formę zarówno swoją, jak i swojego trzynastoletniego konia i po raz kolejny sięgnęła po złoty krążek swojej kategorii wiekowej.

„Bankier wprowadził mnie do tego sportu tak naprawdę od poziomu CNC 100. Pracujemy razem już prawie 5 lat. Pomaga mi i ufamy sobie nawzajem – to na pewno jest podstawą naszego partnerstwa. To tak oddany koń, że naprawdę chciałabym mieć więcej takich w przyszłości. Zawsze daje z siebie 100% i zawsze się stara.” – mówiła amazonka.

Na miejscu drugim z medalem srebrnym rywalizację w mistrzostwach ukończyła Patrycja Urbaniak na doświadczonym koniu Aristo A-Z, a medal brązowy zdobył zawodnik klubu Equikam – Filip Strzyżewski na koniu Kuadlino.  W międzynarodowych zmaganiach najlepsza okazała się Włoszka, Sofia Pini na koniu Corgary Kansas, dowożąca do końca wynik z ujeżdżenia – 32,7.

CCIY3*S

fot. Leszek Wójcik

Młodzi jeźdźcy rywalizowali na poziomie trzech krótkich gwiazdek. Na czworoboku najwyżej oceniona została Zuzanna Borkowska na klaczy Gracja – ta amazonka w próbie terenowej dodała do wyniku 8 punktów karnych za czas, a skoki ukończyła bez punktów karnych, co oznaczało, że z wynikiem 40,4 punktu karnego w swoim debiucie w tej kategorii wiekowej sięgnęła po złoty medal mistrzostw. Srebrny krążek wywalczyła mistrzyni z zeszłego roku – reprezentantka klubu Pawlak Equestrian Kamila Cygan na 11-letnim koniu Armin de Monsieur. Na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Król, która dosiadała 10-letniej klaczy Look At Her.

CCI3*S

W tej klasie bardzo dobry występ odnotowała członkini kadry narodowej Aurelia Drywa na 11-letnim wałachu Iwan. W próbie ujeżdżenia ocenieni zostali na 33,6, próbę skoków pokonali bezbłędnie, a na krosie spóźnili się za 9,6. Z końcowym wynikiem 43,2 zajęli ostatecznie miejsce szóste na 31 startujących par. Wygrała Niemka Malin Hansen-Hotopp na koniu Carlitos Quidditch K, która dowiozła wynik z czworoboku – 30,6.

CCI1*-Intro

Konkurs jednej gwiazdki wygrał reprezentujący Polskę Stanislau Yavenka na polskiej hodowli koniu Botox S-AA. Zawodnik po ujeżdżeniu zajmował miejsce drugie, zaliczył klasyczne double clear bezbłędnie pokonując próbę skoków i próbę terenową i z wynikiem 28,8 triumfował w tych zmaganiach. Tutaj miejsce czwarte zajął Michał Hycki na klaczy Cayada M – 34,2, a tuż za nim Sylwia Rychlik na klaczy Fiona Castella.

CCI4*L

W najbardziej wymagających zmaganiach tych zawodów wystartowało 11 par, a rywalizację ukończyło 7 z nich. Wygrał reprezentujący Chiny Alex Hua Tian na belgijskim ogierze Poseidons Admiral – 49,4 to wynik końcowy tej pary. Na crossie odnotowali spóźnienie za 15,2, a próbę skoków pokonali z 3-sekundowym przekroczeniem normy czasu.

Miejsce drugie zajął Holender Raf Kooremans na Crossborder Radar Love – 53,9. Na miejscu trzecim znalazł się Czech Miloslav Prihoda na koniu Ferreolus Lat – 58,6. W tym konkursie wielu zawodników szukało ostatniej szansy na zdobycie kwalifikacji do potencjalnego startu w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

A my już w poniedziałek dowiemy się, które polskie pary do tego startu powoła trener kadry narodowej seniorów – Andreas Dibowski.

Za zdjęcia do artykułu bardzo dziękujemy Davie Palej z portalu Equista.pl.

© eventing.com.pl 2023
Close