Na zawodach Strzegom Horse Trials polska ekipa zajęła miejsce trzecie w konkursie o Puchar Narodów. Indywidualnie siódma w czterech gwiazdkach była Wiktoria Knap. W rozegranych w ten weekend mistrzostwach Polski juniorów kolejne złoto zdobyła Zuzanna Społowicz, a mistrzynią kategorii młodych jeźdźców została Zuzanna Borkowska.
CCIO4*S
W konkursie czterech krótkich gwiazdek, w ramach którego rozgrywany był konkurs o Puchar Narodów, wystartowało 36 par. Po czworoboku prowadzenie objęła mistrzyni olimpijska – Niemka Julia Krajewski na koniu Great Twist D’Ive Z. Ten dziewięcioletni wałach debiutował na poziomie czterogwiazdkowym – wynik z ujeżdżenia to 27,9 punktu karnego. Miejsce drugie zajmował reprezentant Australii Kevin McNab na Scuderia 1918 Don Quidam – 29,1. Na miejscu trzecim znalazł się Szwajcar Felix Vogg na Colero – 29,2. Wysoko oceniony został reprezentant Polski Paweł Warszawski na klaczy Lucinda Ex Ani 4 – 30,1 punktu karnego dawało miejsce piąte. Polska ekipa plasowała się na miejscu drugim z wynikiem 102,5.
Dalej przyszedł czas na próbę terenową. Przed nią z rywalizacji wycofał się jeden z reprezentantów Australii. Wobec tego, że ci wystawili tylko trzyosobową ekipę, do crossu jako liderzy podeszli Polacy.
Oglądać mogliśmy przejazdy bez błędów na przeszkodach dwóch zawodników jadących w polskiej ekipie – Pawła Warszawskiego na Lucindzie i Roberta Powały na klaczy Tosca del Castegno. Jedną zrzutkę na MIM-ie odnotowała Małgorzata Korycka na Canvalencji. Niestety pechowy upadek zaliczył Jan Kamiński z koniem Jard – życzymy Jankowi jak najszybszego powrotu do zdrowia i sportowej rywalizacji.
Dobrze z tą próbą poradzili sobie też Polacy startujący indywidualnie. Bezbłędni byli: Joanna Pawlak na klaczy Fantastic Frieda, Kamiński na Unknown Flying Object, Powała na drugim koniu – klaczy Rara del Castegno i Wiktoria Knap na Quintusie. Ta ostatnia awansowała dzięki temu w tabeli na miejsce piąte.
„Jechało mi się bardzo dobrze. W końcu czuję, że wracam do swojej dawnej formy po małych przygodach w tym sezonie. Myślę, że na dwóch kombinacjach straciłam parę sekund, ale i tak jestem zadowolona z tego, jak Quintus skakał i galopował i jaki wynik za czas uzyskaliśmy.” – mówiła Wiktoria Knap – „Czuję się z Quintusem bardzo pewnie. Wiem, że na wszystkie pytania techniczne odpowiada znakomicie. Zna każdy mój sygnał, a ja mogę mu zaufać. Wiem też, że jest to koń, który w kryzysowej sytuacji jest w stanie mi pomóc. Myślę, że on też wie o tym, że ja nie poprowadzę go w taki sposób, żeby stała mu się krzywda, dlatego nasza para działa na wzajemnym zaufaniu.”
Błędów na tej trasie nie ustrzegli się nawet bardzo utytułowani zawodnicy. Prowadząca po ujeżdżeniu Julia Krajewski na mniej doświadczonym koniu odnotowała na jedno wyłamanie. Zrzutkę – co ciekawe, pierwszą w swojej wieloletniej karierze – zaliczył Andrew Hoy na koniu Vassily De Lassos, a jedną z przeszkód na trasie ominął Felix Vogg na Colero, co poskutkowało eliminacją tej pary.
Ten kros bezbłędnie i w normie czasu pokonały tylko dwie pary. Na pozycję lidera wskoczył Szwed Niklas Lindback na koniu Focus Filiocus – 33,4, a miejsce drugie zajmowała reprezentantka Francji Camille Laisney na Avalone – 37 punktów karnych. Polska w rankingu drużynowym po tej próbie spadła na miejsce czwarte, a prowadzenie objęli Szwedzi.
Rano w niedzielę odbył się przegląd – wszystkie zaprezentowane polskie konie przeszły go pomyślnie.
Polscy kibice mieli się z czego cieszyć w próbie skokowej. W drużynie dwa świetne przejazdy bez zrzutek zaliczyli Gosia Korycka i Robert Powała. Z dwoma błędami z areny zjechał Paweł Warszawski. Ostatecznie biało-czerwona ekipa uplasowała się na wysokim miejscu trzecim w klasyfikacji drużynowej. Wygrali Francuzi, a na miejscu drugim znalazł się team Szwecji.
- Francja – 145.5
- Szwecja – 146.6
- Polska – 168.3
Jadąca indywidualnie Joanna Pawlak na Fantastic Friedzie miała jeden błąd, a Wiktoria Knap na Quintusie dwie zrzutki i przekroczenie normy czasu. Ostateczny wynik tej amazonki – 49,5 -pozwolił na zajęcie wysokiego siódmego miejsca w klasyfikacji.
Wygrała reprezentantka Francji Camille Laisney na Avalone, dowożąc do końca wynik z ujeżdżenia – 37 punktów karnych. Miejscem trzecim po dwóch zrzutkach musiał zadowolić się Lindback z koniem Focus Filiocus – 41,4. Po bezbłędnym starcie na drugie awansowała Lea Siegl z Austrii na DSP Fighting Line – 38,9.
CCI3*L
W tych zmaganiach wystartowało 20 par. Po ujeżdżeniu prowadziła Holenderka Merel Blom-Hulsman na koniu Diego TH. Najlepszy z Polaków – Paweł Warszawski na koniu Laidal – był dziesiąty – wynik 38,6. W rozegranej w sobotę próbie terenowej bezbłędne na przeszkodach były trzy polskie pary. Warszawski na Laidalu awansował na miejsce czwarte, Katarzyna Brandys na koniu Sel Oscar – na piąte, a Weronika Król na koniu Chinuk R – na miejsce siódme.
W niedzielę w próbie skokowej bezbłędnym przejazdem w normie czasu miejsce trzecie w końcowej klasyfikacji zapełnił sobie Warszawski na dziesięcioletnim ogierze czeskiej hodowli. Przypomnijmy – koń Laidal to nowy wierzchowiec w stawce polskiego zawodnika. Do jazdy powierzyła mu go Alice Hovjacka z Czech. Po przejeździe z jednym błędem na miejscu piątym ukończyła zmagania Katarzyna Brandys, na miejscu siódmym ostatecznie Weronika Król. Wygrał Szwajcar Felix Vogg na klaczy Frieda, który pokonał próbę terenową z czterosekundowym spóźnieniem, a skoki – „na zero”. Rezultat końcowy to 36,1.
CCIJ2*S
W ramach konkursu dwugwiazdkowego dla juniorów rozegrane zostały Mistrzostwa Polski tej kategorii. Już po ujeżdżeniu prowadzenie objęła zawodniczka broniąca tytułu – Zuzanna Społowicz na koniu Bankier. Próbę terenową pokonała bezbłędnie i w normie czasu. W niedzielę na parkurze jeden błąd kosztował ją zwycięstwo w konkursie międzynarodowym, ale potwierdziła bardzo dobrą formę zarówno swoją, jak i swojego trzynastoletniego konia i po raz kolejny sięgnęła po złoty krążek swojej kategorii wiekowej.
„Bankier wprowadził mnie do tego sportu tak naprawdę od poziomu CNC 100. Pracujemy razem już prawie 5 lat. Pomaga mi i ufamy sobie nawzajem – to na pewno jest podstawą naszego partnerstwa. To tak oddany koń, że naprawdę chciałabym mieć więcej takich w przyszłości. Zawsze daje z siebie 100% i zawsze się stara.” – mówiła amazonka.
Na miejscu drugim z medalem srebrnym rywalizację w mistrzostwach ukończyła Patrycja Urbaniak na doświadczonym koniu Aristo A-Z, a medal brązowy zdobył zawodnik klubu Equikam – Filip Strzyżewski na koniu Kuadlino. W międzynarodowych zmaganiach najlepsza okazała się Włoszka, Sofia Pini na koniu Corgary Kansas, dowożąca do końca wynik z ujeżdżenia – 32,7.
CCIY3*S
Młodzi jeźdźcy rywalizowali na poziomie trzech krótkich gwiazdek. Na czworoboku najwyżej oceniona została Zuzanna Borkowska na klaczy Gracja – ta amazonka w próbie terenowej dodała do wyniku 8 punktów karnych za czas, a skoki ukończyła bez punktów karnych, co oznaczało, że z wynikiem 40,4 punktu karnego w swoim debiucie w tej kategorii wiekowej sięgnęła po złoty medal mistrzostw. Srebrny krążek wywalczyła mistrzyni z zeszłego roku – reprezentantka klubu Pawlak Equestrian Kamila Cygan na 11-letnim koniu Armin de Monsieur. Na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Król, która dosiadała 10-letniej klaczy Look At Her.
CCI3*S
W tej klasie bardzo dobry występ odnotowała członkini kadry narodowej Aurelia Drywa na 11-letnim wałachu Iwan. W próbie ujeżdżenia ocenieni zostali na 33,6, próbę skoków pokonali bezbłędnie, a na krosie spóźnili się za 9,6. Z końcowym wynikiem 43,2 zajęli ostatecznie miejsce szóste na 31 startujących par. Wygrała Niemka Malin Hansen-Hotopp na koniu Carlitos Quidditch K, która dowiozła wynik z czworoboku – 30,6.
CCI1*-Intro
Konkurs jednej gwiazdki wygrał reprezentujący Polskę Stanislau Yavenka na polskiej hodowli koniu Botox S-AA. Zawodnik po ujeżdżeniu zajmował miejsce drugie, zaliczył klasyczne double clear bezbłędnie pokonując próbę skoków i próbę terenową i z wynikiem 28,8 triumfował w tych zmaganiach. Tutaj miejsce czwarte zajął Michał Hycki na klaczy Cayada M – 34,2, a tuż za nim Sylwia Rychlik na klaczy Fiona Castella.
CCI4*L
W najbardziej wymagających zmaganiach tych zawodów wystartowało 11 par, a rywalizację ukończyło 7 z nich. Wygrał reprezentujący Chiny Alex Hua Tian na belgijskim ogierze Poseidons Admiral – 49,4 to wynik końcowy tej pary. Na crossie odnotowali spóźnienie za 15,2, a próbę skoków pokonali z 3-sekundowym przekroczeniem normy czasu.
Miejsce drugie zajął Holender Raf Kooremans na Crossborder Radar Love – 53,9. Na miejscu trzecim znalazł się Czech Miloslav Prihoda na koniu Ferreolus Lat – 58,6. W tym konkursie wielu zawodników szukało ostatniej szansy na zdobycie kwalifikacji do potencjalnego startu w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
A my już w poniedziałek dowiemy się, które polskie pary do tego startu powoła trener kadry narodowej seniorów – Andreas Dibowski.
Za zdjęcia do artykułu bardzo dziękujemy Davie Palej z portalu Equista.pl.
© eventing.com.pl 2023