Opublikowany został nowy regulamin WKKW na rok 2023, a w nim nowa propozycja dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w tej konkurencji oraz zawodników z młodymi końmi – Cross dla wszystkich.
Cross dla Wszystkich (CDW) to nowy rodzaj konkursu, w którym rozgrywana jest tylko próba terenowa. Celem jest zwiększenie dostępu do WKKW i rozszerzenie grona startujących zawodników, ale takie zmagania mogą być też przydatne w szkoleniu młodych koni, bo dziennie dopuszczone są tutaj dwa starty.
O ten nowy rodzaj zmagań zapytaliśmy pana Tomasza Mossakowskiego – przewodniczącego Kolegium Sędziów PZJ i członka Komisji WKKW:
„Cel jest taki, aby znaleźć szerszą grupę osób, która będzie chciała spróbować swoich sił w WKKW. Cały czas widzimy dość liczny napływ osób, którzy chcą startować w skokach przez przeszkody, ale w WKKW w ostatnich latach ten nabór jest trochę mniejszy. Postanowiliśmy dać szerszej ilości zainteresowanych szansę spróbowania, zobaczenia na czym to polega, w uproszczonej formie. Oczywiście może być to też ciekawa propozycja dla zawodników z młodymi końmi – doskonała szansa na to, żeby sprawdzić, czy koń ma predyspozycje i czy w przyszłości będzie kandydatem na Igrzyska Olimpijskie.”
Zmieniła się też tabela kwalifikacji – dodany został zapis dla klasy CNC 100.
W nowym Regulaminie konkurencji, który obowiązywać będzie od 1 marca, czytamy:
Artykuł 5 Rodzaje i zasady rozgrywania konkursów: CROSS DLA WSZYSTKICH
- Konkursy Cross dla Wszystkich mają na celu zwiększenie dostępu zawodników i koni do WKKW
2. Konkursy Cross dla Wszystkich mogą być rozgrywane zarówno przy zawodach WKKW jak i oddzielnie lub przy innych imprezach jeździeckich
3. RODZAJE KONKURSÓW
3.1 CROSS 50 CM
3.2 CROSS 65 CM
3.3 CROSS 80 CM
3.4 CROSS 90 CM
4. OSOBY OFICJALNE /minimum 3 osoby/ niezbędne do przeprowadzenia konkursów CROSS DLA WSZYSTKICH:
4.1 GOSPODARZ TORU – Funkcję Gospodarza Toru mogą pełnić Licencjonowani WKKW Gospodarze Toru oraz Licencjonowani WKKW Delegaci Techniczni. Ponadto Funkcję GT może pełnić każdy zawodnik WKKW z minimum 4- gwiazdkowym doświadczeniem.
4.2 SĘDZIA GŁÓWNY – Funkcję Sędziego Głównego może pełnić Licencjonowany WKKW Sędzia PZJ II Klasy lub Licencjonowany WKKW Delegat Techniczny
4.3 SĘDZIA POMOCNICZY /zalecane min.2/– Funkcję Sędziego Pomocniczego może pełnić każda osoba po uprzednim przeszkoleniu przez Sędziego Głównego lub Gospodarza Toru.
4.4 SĘDZIA STYLU – Funkcję Sędziego stylu w konkursach rozgrywanych na styl może pełnić licencjonowany szkoleniowiec PZJ z uprawnieniami minimum Instruktora Sportu, Licencjonowany GT lub zawodnik WKKW z minimum 4-gwiazdkowym doświadczeniem.
4.5 KOMISARZ – Funkcję Komisarza może pełnić Licencjonowany Komisarz, Sędzia, DT lub CD
4.6 W zawodach CROSS DLA WSZYSTKICH dopuszcza się możliwość, aby Gospodarz Toru był jednocześnie zawodnikiem
5. Zasady rozgrywania zawodów CROSS DLA WSZYSTKICH
5.1 Na punkty i czas. – zgodnie z tradycyjnymi zasadami. O zwycięstwie decyduje mniejsza ilość punktów karnych a następnie bliższy czas do czasu optymalnego.
5.2 na Styl – zgodnie z tabelą ocen
6. W konkursach Cross dla Wszystkich dopuszcza się maksymalnie 2 starty konia dziennie.
7. Do konkursów Cross dla Wszystkich wymagana jest dowolna licencja wystawiona przez PZJ lub WZJ.
8. W Konkursach Cross Dla Wszystkich trasa crossu musi być tak ustawiona, aby wszystkie przeszkody były widoczne z punktu, w którym usytuowane jest stanowisko sędziowskie
© eventing.com.pl 2023